László Földes po studiích na budapešťské Technické univerzitě nastoupil do ateliéru Järvinen & Airas v Helsinkách. Po návratu do Maďarska založil v roce 1994 Földes Architekti, kde pracuje s deseti mladými architekty. Kancelář vyhrála dvě ceny Pro Architectura a ocenění Ybl a účastnila se několika architektonických přehlídek.
Projekty Földes Architekti jsou jak obytné (rodinné domy, bytové domy), tak veřejné (zdravotní střediska, kostely, muzea, školy). Jejich projekty charakterizuje použití přírodních a lokálních materiálů (kámen, cihly, dřevo) a víra v architektonickou návaznost, jsou ovšem otevřeni i novým myšlenkám. Jako první v historii pracovali s betonem „LiTraCon“ (light transmitting concrete), který vynalezl Áron Losonczi.
DLOUHÝ CIHLOVÝ DŮM, Pilisborosjenő
Projekt, který si zadal pár intelektuálů, měl jasný výchozí bod: „Máme knihy, které v řadě měří asi 100 metrů.“ V bohatém přírodním prostředí na úpatí kopce našli majitelé nejlepší místo, kam se uchýlit před prací a hlukem velkoměsta.
„S ohledem na úzký a protáhlý tvar pozemku, dráhu slunce a omezený rozpočet jsme navrhli nekomplikovaný půdorys, ve kterém jsou prostory spojené dlouhou chodbou a veřejné místnosti jsou obrácené směrem k panoramatickému výhledu do údolí. Abychom se vyhnuli zbytečným metrům, využili jsme potenciál chodby. Udělali jsme z této horizontální osy vysoce přínosný a unikátní prvek domu, 17metrovou knihovní stěnu.“ Vnitřní prostory kopírují sklon pozemku, podlaha se tedy postupně snižuje pomocí několika schodů. Výsledkem je celá škála prostorů, s postupně se zvyšujícími stropy a rozšiřujícími se stěnami až k nekonečnému panoramatu terasy. „Naším obecným cílem bylo zajistit vhodné vnitřní klima pomocí architektonických prostředků, než abychom museli stavět složitou techniku. Dům má 50centimetrové cihlové zdi splňující technické standardy vytápění a poskytující odpovídající tepelnou setrvačnost. Stropní deska je ze dřeva a prázdné, dobře odvětrané podkroví slouží jako nárazníková zóna optimalizující vnitřní klima. Terasa v obývacím pokoji hraje důležitou roli v ochraně proti dešti nebo intenzivnímu slunci a zároveň je rozšířením obytného prostoru i mezistupněm mezi vnitřkem a vnějškem.“
NÁVŠTĚVNICKÉ CENTRUM SOPEČNÉHO PARK, U Kemenes, Celldömölk
Ikonické muzeum leží 200 kilometrů západně od Budapeště. Vybraný pozemek je ploché místo mezi městem a bývalou sopkou Ság. Místo abychom přímočaře využili téma, například vytvořili budovu muzea ve tvaru sopky, chtěli jsme zachytit pravou podstatu místa. Suroviny, homogenní šedá betonu, barva cortenové oceli inspirovaná lávou a sopouchové uspořádání navozují podstatu vulkánu. Při vstupu do rozlehlého interiéru budovy uvidí návštěvník dvě chytlavé atrakce. Na první pohled upoutá pozornost vertikálně otevřený prostor. O pět pater výš vpouští dovnitř malé okno paprsek světla vytvářející „erupční“ bod na ploché střeše. Na opačné straně působí průmyslové materiály na fasádě v souladu s interiérem: obnažené betonové zdi, tmavě šedé podlahy, ocelové schodiště a chodba a kostky z cortenové oceli viditelné i zvenčí. Různá výška a umístění můstků spojuje rozdílné hmoty
a pozice cortenových boxů. Ty nabízejí celou řadu funkcí, od promítacích místnostní až po prostor pro interaktivní instalace, a představují fascinující historii a typologii sopek.
INOVAČNÍ CENTRUM, Sauflon, Gyál
Úkolem bylo vytvořit ikonické a přitom funkční inovační centrum, které slouží hlavně jako výkladní skříň moderních, inovativních výrobních metod používaných při výrobě vysoce kvalitních kontaktních čoček nové generace Sauflon. Přemýšleli jsme, jak to spojit s čistým, elegantním prostorem pro pořádání konferencí a setkání. Koncept se odvíjel od definice čočky, jako prostředku k vidění, a také jsme se inspirovali u špičkové technologie výroby čoček.
Nějakých 20 kilometrů jižně od Budapešti, v srdci moderního průmyslového parku, mezi hromadami kovových stožárů, čeká tato skrytá krása na své návštěvníky. Proces fyzické výroby je umístěný ve stejné budově, od inovačního centra ho dělí jen dveře. Na fasádě je použitá velká skleněná plocha, která má maximalizovat množství světla proudícího dovnitř. Po vstupu zůstává deset metrů vysoký prostor otevřený a návštěvníky vítá 24 metrů dlouhá chodba s nakloněný skleněným povrchem na konci, což klame zrak. Po pravé straně jsou umístěné hlavní funkce. Nahoře je zavěšená dřevěná kostka, dům v domě, který slouží jako posluchárna a vestavěná překladatelská kabina na konference. Kostka je přístupná z horní návštěvní zóny přes dva mostky ze zeleného skla. V přízemí otevírají bílé dveře tajemství Inovačního centra Sauflon – návštěvníci mohou vstoupit do výrobního prostoru, což přináší jedinečnou příležitost poznat technologie využívané jednou z nejvíc novátorských firem v oblasti optiky.
www.foldesarchitects.hu
Zdroj: redakce AW, Organic City 2016