Mezinárodní bienále architektury v Benátkách je největší přehlídkou současné architektury a aktuálních architektonických tendencí. „Aktuální nestandardní situace, kdy je Český a Slovenský pavilon uzavřen, vybízí autory a kurátorské týmy k novým cestám prezentace, které nejsou závislé na tradici jasně definovaného prostoru bienále. Cílem je hledat témata na nadnárodní úrovni, která se objevují v České republice, a zasazovat je do nových kontextů,“ uvedla galerie v tiskové zprávě.
Zájemci mají odevzdat návrh dvou variant konceptu, které budou vzájemně propojené. První koncept na digitální pavilon bude ukotven v prostoru před národním pavilonem v Giardini della Bienale. Druhé, prostorové řešení je zamýšleno v objektu Arsenale, v expozici o rozloze 200 m².
Výběrové řízení je jednokolové. NGP uvedla, že vítá zejména transdisciplinární autorské kolektivy z kreativních profesí a týmy, které svým složením podpoří diverzitu a genderovou vyváženost. Předpokládaná odměna pro vítěze je 400.000 korun. Lhůta pro odevzdání návrhů je 27. června, vítěz bude vyhlášen 30. června. Zadání soutěže je zpřístupněno v národním elektronickém nástroji NEN.
V Benátkách se letos koná bienále výtvarného umění, které se s tím architektonickým střídá. Československý pavilon patří k nejstarším v benátských zahradách, postavil ho v roce 1925 Otakar Novotný. Od rozdělení Československa se Česko v přípravě expozice v pavilonu střídá se Slovenskem. Obě země ho spravují společně. Investiční náklady si NGP a Slovenská národní galerie dělí v poměru dvě ku jedné, provozní náklady pak na polovinu. Benátské bienále výtvarného umění přiláká vždy přes půl milionu návštěvníků. Poprvé se konalo v roce 1885.
Výtvarné bienále se naposledy konalo v roce 2019, v česko-slovenském pavilonu expozici zajišťovala česká strana, která pro pavilon vybrala práce Stanislava Kolíbala. V témže roce pavilon výrazně poničila bouře a už tak zchátralá stavba si vyžádala rekonstrukci, která stále pokračuje.
V roce 2020 bylo bienále zrušeno kvůli pandemii, v následujících dvou letech měl pavilon sloužit podle rotačního modelu k prezentaci Slovenské republiky. Ta se uskuteční po rekonstrukci.