Architektonická tvorba na teritoriu dnešního Libereckého kraje po vzniku Československé republiky zaznamenala mnoho významných tvůrčích počinů.
Zakázky k budování nových staveb, veřejných budov, škol, zdravotních zařízení a nemocnic, bytových staveb a jiných objektů jsou zadávány nejen architektům působícím na regionální úrovni, ale i celorepublikově uznávaným autorům. Architekty významných staveb v kraji jsou například Vladimír Karfík, Jan Gillar, Heinrich Lauterbach, Thilo Schoder, Josef Zasche, Zdeněk Plesník, v současnosti kupříkladu Radim Kousal, Jiří Suchomel a další.
Mimořádnou úroveň v historii poválečné architektury má tvorba týmu Karla Hubáčka, autora známého televizního vysílače a hotelu na Ještědu. K němu patří mimo jiné Otakar Binar, Miroslav Masák, Václav Voda, Zdeněk Patrman, Zdeněk Zachař, Pavel Švancer a další, kteří se stali jádrem budoucího ateliéru SIAL.
Konec šedesátých let znamená jedno z nejslavnějších období libereckých architektů – v plném proudu je stavba televizního vysílače a hotelu na Ještědu, vznikají projekty zaměřené na tzv. dolní centrum Liberce, Miroslav Masák navrhuje pavilon F pro LVT, spolu s Karlem Hubáčkem a statikem Václavem Vodou pak pracují na libereckém obchodním domě Ještěd. Realizace Karla Hubáčka a všech inženýrů a architektů sdružených kolem něj patří k tomu nejlepšímu,
co tehdejší československá architektura mohla nabídnout.
Redakce AW 2018, zdroj FOIBOS BOOKS