Architektonické studio Mario Lara úspěšně kombinuje Mariovu dlouholetou kariéru s mladými profesionály, kteří pracují jako partneři.
Kancelář je záměrně malá a náš seznam projektů je krátký. Jelikož jsme kancelář s bohatými zkušenostmi a dobře řízeným pracovním zatížením, nikdy neděláme kompromisy mezi kvalitou a kvantitou. Naši partneři spolupracují na všech pracích prováděných studiem. Pracujeme společně na každém projektu; od prvního kontaktu s klientem, v průběhu vypracování plánů, až po dohled nad fázemi výstavby. Všichni jsme zapojeni do různých typů projektů: rodinných domů pro jednu rodinu, bytových domů, škol a kancelářských budov. V současné době provádíme práce všech zaměření a všech rozměrů.
Chceme zachovat vazby na minulost; aby se v našich dílech neustále odrážely odkazy našich prarodičů. Věříme v tradici. I když je projekt jakkoli moderní, není možné zacházet dál do budoucnosti; akceptování globalizace neznamená odtržení od minulosti, ani to, že přestaneme zkoumat naše vlastní prostředí či zapomeneme, kde žijeme.
V Limě se nachází více než dvě stovky architektonických komplexů předkolumbovské éry. Celá sídliště byla neuctivě vybudována na starobylých budovách, kolem nich nebo dokonce přímo před nimi. Obyvatelé Peru byli vždy skvělí stavitelé. Po celá staletí využívali jíl k výrobě cihel a adobes (omítnutých stěn), které jsou i dnes stále bez jakékoliv vady. Tyto dovednosti by neměly být ztraceny. Naše studio hodně dluží tradičním rysům peruánské architektury. Stěna je prvkem, který dává soukromí a činí život příjemným. Stěny jsou v naší práci stále velmi důležité. Naše stěny se podobají těm, které budovali stavitelé předkolumbovského období, koloniálního období a období po získání nezávislosti. Dalšími tradičními prvky, které nejčastěji používáme v našich projektech, jsou terasy. Tyto plochy prosvětlují, jsou oázou klidu, centrem prostoru a podporují jednotnost.
Dále rádi začleňujeme balkony, které prodlužují okna až k podlaze a zanechávají hluk venku pod nimi; zaguán (vstupní hala) je logickým přechodem do soukromí domu, zatímco střešní okna v Limě, které jsou dědictvím koloniální éry, poskytují pokojům světlo a svěžest. Soubor vzájemně komunikujících budov je to, co dělá město silným, dává mu jeho osobitost. Právě to vytváří skutečný urbanistický kontext a to, o co se snažíme. Design může zahrnovat pozoruhodné architektonické kousky, které projekt oživí. Je však nemožné vytvořit klidné a příjemné město vystavěním budov, z nichž každá se pokouší architektonicky předčit tu druhou. Všechny naše projekty zohledňují ulici a její urbanistickou roli. Naše návrhy jsou pokorné, bez zbytečných výstřelků a triků. Věříme, že architektura je klíčovým prvkem při vytváření přátelského města, jako profese, která je závislá na životním prostředí. Každou budovu považujeme za článek v křehkém řetězci, o který je potřeba se starat.
Projekty prezentované na pražském festivalu zahrnují domy a budovy na vrcholu útesu s výhledem na moře v oblasti Barranco. Projekt plně využívá výhodné umístění města Lima na okraji Tichého oceánu. Jsou zde také dva projekty v exkluzivní čtvrti San Isidro, které se vyznačují blízkostí krásných parků. Tyto zelené plochy jsou plícemi města s deseti miliony obyvatel a jejich absolutní klid je vdechnut do každého bytu. Dalším zde zahrnutým projektem je dům před předkolumbovským archeologickým nalezištěm Huallamarca ve čtvrti San Isidro, která je jednou z největších a nejkrásnějších v Limě. Chtěli jsme dosáhnout transparentních rysů stavby, umožňujících vidět toto archeologické naleziště z každého místa v domě. Vystavujeme zde také projekt sociálního bydlení ve městě Ica, 300 km jižně od Limy. Projekt je situován v krajině obklopené pouštními horami, je to oblast nové bytové výstavby a zemědělské půdy, kde jsme se snažili zůstat věrní charakteristickému stylu vesnic na peruánském pobřeží. Představujeme také dům v Pucusaně, rybářské vesnici a rekreačním resortu 60 km jižně od Limy. Dům zabírá celou plochu malého ostrova uprostřed zálivu. Byl postaven tak, aby odolal nejen zubu času a rozmarům počasí, ale také aby měl přirozený vztah k okolnímu prostředí, aby se zdálo, že budova zde byla odjakživa.
Architektonické studio Mario Lara
Mario Lara
www.mariolara.com
Zdroj: redakce AW, Organic City 2016