Praha – Českou cenu za architekturu dnes dostali Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z kanceláře atelier-r za návrh rekonstrukce paláce hradu Helfštýn. Ve finále letošního ročníku ceny porota vybírala mezi sedmi díly. Celkově se o cenu ucházelo 170 realizací dokončených v posledních pěti letech. Soutěž pošesté organizovala Česká komora architektů, vítězové si dnes pro ocenění přišli do Fora Karlín.
Hrad Helfštýn je jeden z největších hradů v ČR a je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Olomouckém kraji. Autoři z olomouckého atelieru-r zvolili koncepci respektující historický objekt. Do historické stavby vložili soudobé architektonické prvky a propojili přízemí s vyššími podlažími paláce, která byla dosud veřejnosti nedostupná. Zároveň je zjevné, které části stavby jsou původní a které nové.
Hrad se podle poroty po rekonstrukci stal „prostorem k prozkoumávání a objevování, a to prostřednictvím netriviálních sledů místností, průchodů, vyhlídek, otevřených oken a teras, z nichž lze krajinu a okolí pozorovat a vnímat“. Porota uvedla, že projekt vyjadřuje autonomní smysl architektury jako umělecké a tvůrčí činnosti, která stavbou dává tvar prostoru. Druhým důvodem, proč se porotci shodli na první ceně jednomyslně, byl podle ní ten, že projekt reprezentuje a shrnuje bohatství, životní kvalitu a občanský smysl mnoha kvalitních architektonických prací nominovaných na letošní Českou cenu za architekturu.
Kromě vítěze dostalo čestná ocenění i šest dalších finalistů. Porotu zaujala přestavba menzy Koleje 17. listopadu Fakulty humanitních studií UK navržená ateliérem Kuba & Pilař architekti. Porotci uvedli, že šlo o jeden z nejlepších příkladů opětovného využití budov v letošním ročníku soutěže. Finalistou se stalo i Komunitní centrum Židlochovice od kanceláře Jura et consortes. „Kdyby se udělovala cena za urbanismus, byl by tento projekt jednomyslným vítězem,“ uvedli členové poroty.
Dalším finalistou je dům Lazy House Zlín, který vznikl na základě návrhu již loni oceněného architekta Petra Jandy a jeho kanceláře brainwork. V minulosti byli v této soutěži oceněni také autoři z Atelieru bod architekti, jejichž návrh Městské haly Modřice byl letos mezi finalisty; loni už vyhrál další tuzemskou architektonickou cenu, Grand Prix architektů. Letošní vítěze této ceny oznámí pořádající Obec architektů v úterý.
Finalistou České ceny za architekturu se dnes stala i kancelář Papundekl Architekti za Pavilon na pražském Výstavišti. Pavilon s občerstvením je součástí nově obnovené cesty směřující do parku Stromovka a porotu zaujal svou jednoduchostí a účelností. Stavba je podle nich „magnetem pro uživatele parku díky jantarově zbarveným laminátovým panelům, které se na slunci rozzáří“. Porotce zaujala také úprava Kostnického náměstí v Praze na Žižkově navržená Radmilou Fingerovou a Hanou Špalkovou. Pro porotce představuje citlivou přeměnu a renovaci veřejného prostoru.
Akademie ČCA oceňuje také výjimečné aktivity na poli architektury. Dnes ho dostala architektka Alice Šimečková za péči o kolegyni Růženu Žertovou.