José Fructoso Vivas Vivas: Stromy života

José Fructoso Vivas Vivas, známý rovněž jako Fruto Vivas, je venezuelský architekt. Jeho nejznámější díla jsou venezuelský pavilon na Expu 2000 v Hannoveru, klub Táchira v Caracasu, kostel sv. Vykupitele ve venezuelském San Cristóbalu a Muzeum moderního umění v Caracasu. Ve 23 letech začal studovat architekturu na venezuelské Ústřední univerzitě a studium dokončil v roce 1956. Po studiích spolupracoval s dalšími architekty jako Brazilcem Oscarem Niemeyerem nebo Španělem Eduardem Torrojou. Vstoupil do vojenské politické strany Venezuely a začal pro ni a další komunistické strany navrhovat projekty.

Architektonický styl/Architectural style

Venezuelský pavilon na Expu 2000/Venezuelan Pavilion in Expo 2000

Vivasův architektonický styl má tendenci obsáhnout mezinárodní styl i modernismus, přestože je obměňuje pod vlivem naturalismu a humanismu. Do jeho stylu rovněž zasahuje ekologie. Nejlepším příkladem jeho práce je pavilon na Expu 2000 v Hannoveru. Je charakteristický svým tvarem připomínajícím orchidej, která dosahuje výšky téměř 20 metrů a vystupuje z budovy svými rozložitými desetimetrovými listy, které se podle počasí otevírají nebo zavírají.

Díla/Works:

Kostel Santa Rosa/Church Of Santa Rosa, Valencia, Venezuela, 1946

Klub Táchira/Táchira Club, Caracas, Venezuela, 1955

Hotel Moruco/Moruco Hotel, Mérida, Venezuela, 1955

Muzeum moderního umění/Museum of Modern Art, Caracas, Venezuela, spolu s architektem Oscarem Niemeyerem/worked with architect Oscar Niemeyer, 1955

Kostel sv. Vykupitele/Church of the Divine Redeemer, San Cristóbal, Venezuela, 1957

Kostel Zapara Urbanization/Church of Zapara Urbanization, Maracaibo, Venezuela, 1957

Hotel La Cumbre, město Bolívar/La Cumbre Hotel, Ciudad Bolivar, Venezuela, 1958

Hlavní náměstí v San Cristóbalu/Major Square of San Cristobal, Venezuela, 1958

Stromy pro komplex Život/Trees for Life complex, Lecherias, Venezuela, 1994

Venezuelský pavilon v Hannoveru/Venezuelan Pavilion in Hannover, Expo, 2000

Ceny a čestné doktoráty/Awards and honorary doctorates

Národní cena za architekturu ve Venezuele/National Award of Architecture in Venezuela, 1987

Architektura: Ústřední univerzita Venezuely/Architecture: Central University of Venezuela, 2009

Architektura: Experimentální univerzita Táchira/Architecture: Experimental University of Tachira, 2011

Arboles para vivir (Stromy života)

Tento architektonický návrh má napomoci vyvinout modely schopné adaptace – jako to dělají stromy nebo plavidla – na telurické pohyby; modely, které nejsou ukotveny k zemi, udrží se samy ve vzpřímené poloze a odolávají zemětřesení. Pracujeme se dvěma příklady, které jsou nám dostupné: s „jeřáby“ a tubulárními pódii, které při stavbě podporují mrtvou hmotu a jednoduše se sestavují, přepravují a obměňují. Pokud je v případě požáru naplníme cirkulující vodou a proměníme v „hydro-stavby“, nemohou se ohněm zhroutit.

Představme si obyvatelné „jeřáby“, které vyplníme vyvýšenými pódii; pokusme se napodobit zázrak přírody v biologickém světě, jakým jsou stromy, ryby a všechna zvířata, která nám udělují lekci v optimalizaci. Přejděme na limitní stavby a budujme optimálním a nezbytným způsobem s nejvyšší účinností a propůjčujme stavbám mutantní povahu typickou pro život, takže města se budou měnit jako lesy, aniž by skomírala, obměňovat se v dialektický svět intimního vztahu, který však vyhovuje lidské potřebě družnosti, kde bude možné dosáhnout v urbánních strukturách sociální snášenlivosti v harmonii s přírodou.

Když budou tahle zavěšená pódia kombinována s biomateriály, můžeme vybudovat konstrukce vysokých bioklimatických kvalit, v nichž můžeme žít mezi ptáky a motýly, ucítit v lehkém vánku vůni jasmínového vína a z balkonů pozorovat děti, jak běží vstříc budoucnosti, která je možná pro všechny.

Zdroj: redakce AW 2014