Přednáška:
Termín: 3. 4. 2019, 17.00 hod.
Název: Restaurování architektury. Na příkladu obnovy průčelí zámku Českého Krumlova
Přednášející: prof. Ing. arch. Akad. arch. Václav Girsa
Anotace: Příběh obnovy významné památky. Přístup, který se dosud vztahoval výlučně na restaurování výtvarných malířských a sochařských děl, byl v Českém Krumlově poprvé použit na stavbě monumentálních rozměrů a světové proslulosti.
Přednáška přiblíží podrobnosti významné akce i pozoruhodná zjištění o stavebním vývoji hradu. Restaurátorská obnova proběhla v letech 2004–2007 a získala prestižní památkové ocenění European Union Prize for Cultural Heritage – Europa Nostra AWARD 2008.
Vstupné: 60 Kč
Místo: Studijní a dokumentační centrum Norbertov, Nad Hradním vodojemem 53/14, Praha 6
Rezervace: muzeumprahy.cz/restaurovani-architektury-na-prikladu-obnovy-pruceli-zamku-ceskeho-krumlova/
CENTRUM PAMÁTEK MODERNÍ ARCHITEKTURY MUZEA HL. M. PRAHY
PROGRAM DUBEN–ČERVEN 2019
Studijní a dokumentační centrum Norbertov
Nad Hradním vodojemem 53/13, Praha 6 – Střešovice, tel. 233 323 997
Výstava:
Otevřeno: út, čt, so, ne od 9 do 18 hod.
Božena Rothmayerová Horneková a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor (1926-1939)
- 11. 2018 – 29. 9. 2019
Výstava k 100. výročí vzniku Československa prezentuje vzájemné vztahy mezi dvěma osobnostmi ženské kultury 20. a 30. let 20. století, textilní výtvarnice Boženy Rothmayerové rozené Hornekové a dcery prezidenta republiky Alice Masarykové. Na základě dochované korespondence, archivních materiálů a rekonstrukce oděvů výstava sleduje různé oblasti činnosti Alice Masarykové, kterých se přímo nebo zprostředkovaně účastnila Božena Rothmayerová.
Přednášky
Rezervace míst pomocí rezervačního formuláře na www.muzeumprahy.cz
- 4. 2019, 17.00 hod. Restaurování architektury. Na příkladu obnovy průčelí zámku Českého Krumlova
Příběh památkové obnovy významné památky. Přednáška přiblíží podrobnosti významné akce i pozoruhodná zjištění o stavebním vývoji hradu. Akce proběhla v letech 2004–2007 a získala v roce 2008 prestižní památkové ocenění European Union Prize for Culrtural Heriitage – Europa Nostra AWARD 2008. Přednášející: prof. Ing. arch. Akad. arch. Václav Girsa
- 5. 2019, 17.00 hod. Architektura a urbanismus protektorátní Prahy
Praha jako hlavní město Protektorátu Čechy a Morava se stalo prvořadým cílem nacistických plánovačů. Bylo sídlem řady německých centrálních úřadů a organizací a městem s významnou německou komunitou. Přednáška seznámí posluchače s nejnovějšími poznatky o pražských aktivitách nacistických architektů a urbanistů spojených zejména s činností Plánovací komise pro hlavní město Prahu a okolí. Přednášející: PhDr. Miloš Hořejš
- 6. 2019, 17.00 hod. Dvakrát Barrandov. Od filmové továrny k panelovému sídlišti
Historie Barrandova je neodmyslitelně spjata s Václavem a Milošem Havlovými, kterým se zde podařilo vystavět výletní restauraci, plavecký bazén, vily pro moderní bydlení, a především rozsáhlé filmové ateliéry. Přednáška přiblíží historii postupného budování Barrandova od dob Československa přes období 80. let až po současnost. Přednášející: Ing. arch. Petr Krajči
Komentované vycházky okolím Müllerovy vily
Vycházky jsou zahájeny ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov.
Průvodkyně: Hedvika Čenková.
- 4. 2019, 17.00 hod. Od Müllerovy vily do zahradního města
Vycházka provede účastníky částí Ořechovky, kde osvětlí vývoj a historii oblasti a původ místního názvu. Podívá se k vilám Pavla Janáka pro Emila Fillu, Bohumila Kafku a Vincence Beneše. Nakonec účastníky vycházky čeká zahradní město, ve kterém museli jeho obyvatelé dodržovat určitá pravidla.
- 5. 2019, 17.00 hod. Od Müllerovy vily Střešovičkami k břevnovským usedlostem
Květnová vycházka se vydá jižním směrem. Projde okolo kostela sv. Norberta, přes usedlosti Kocourka, Vincentka, Petynka až ke Kajetánce. Účastníci si usedlosti připomenou historickými fotografiemi a plány a poznají historii i současnost usedlostí.
- 6. 2019, 17.00 hod. Od Müllerovy vily přes Dehnice k usedlosti Hadovka
Ořechovkou a následně podchodem pod Buštěhradskou dráhou se vycházka dostane až do Dehnic, původní vsi, kterou dnes známe jako Dejvice. Připomínkou původního osídlení je bývalý dvůr a kostel sv. Václava. Dejvice byly původně plné vinic, na jejichž místě vznikaly usedlosti a zámečky. To je případ Hadovky, kde vycházka skončí.
Redakce AW 2019, zdroj www.muzeumprahy.cz