Praha – Projektovou dokumentaci na rekonstrukci československého pavilonu v Benátkách zpracuje italské studio CandC architettura ingegneria srls. ČTK to řekla Eva Sochorová, mluvčí Národní galerie Praha, která českou účast na benátském bienále zajišťuje. Nejstarší přehlídka současného umění začíná v sobotu, společný český a slovenský pavilon je kvůli rekonstrukci uzavřen. Čeští umělci budou ale zastoupeni v jiných než národních expozicích.
Bienále výtvarného umění se v Benátkách konalo poprvé v roce 1885, bylo vždy v lichém roce a později se přidalo v každém sudém roce bienále architektury. Také benátské bienále postihla pandemie nemoci covid-19, před dvěma lety bylo zrušeno, a přehlídky se tak posunuly.
Výtvarné bienále se naposledy konalo v roce 2019, v československém pavilonu expozici zajišťovala česká strana, která pro pavilon vybrala práce Stanislava Kolíbala. V létě ale pavilon výrazně poničila bouře a už tak zchátralá stavba si vyžádala rekonstrukci, která zatím pokračuje.
V roce 2020 bylo bienále zrušeno kvůli pandemii, v následujících dvou letech měl pavilon sloužit podle rotačního modelu k prezentaci Slovenské republiky. Ta se uskuteční po rekonstrukci. Národní galerie uvádí, že hledá pro rok 2023 v Benátkách vhodnou alternativní lokaci pro prezentaci České republiky.
„Národní galerie Praha a Slovenská národní galerie podnikají právní a finanční kroky nutné k opravě pavilonu. Po vypracování projektové dokumentace a jejím schválení italskými úřady bude připraven projekt pro provedení stavby a proběhne výběrové řízení na dodavatele samotné realizace rekonstrukce,“ uvedla dnes mluvčí NGP.
Benátské bienále se kromě absence české, respektive slovenské národní prezentace bude konat i bez účasti Ruska, kurátor i vybraní umělci účast odřekli po ruské invazi na Ukrajinu.
České umění v Benátkách nebývá zastoupeno jen oficiální národní expozicí, někteří umělci mají samostatné přehlídky nebo jsou součástí velkých kurátorovaných expozic. Letos svou instalaci skleněných plastik v kostele Santa Maria della Visitazione představí sochař Rony Plesl. Výstavu Stromy rostou z nebe tvoří tři monolity z čirého křišťálu s otiskem kůry starého dubu a zrcadlí rytmus oltářních sloupů. Poslední strom je položen jako horizontála protínající krajinný výjev. Kůra stromu se mění v reliéf s motivem Ježíše Krista, a symbolizuje tak duchovní a transcendentální poselství transformace. Poslední strom je provedený ve smaragdově zářivém radioaktivním uranovém skle, které se v Čechách užívalo už od dob baroka.
Další českou stopou na benátském bienále bude tvorba Daniela Pešty ve dvou prostorách. V domě Palazzo Bembo návštěvníci uvidí jeho rozměrnou malbu Ecce Homo. Autor ji vytvořil v letech 2018 a 2019 jako „reakci na nevratné klimatické změny na naší planetě“. Nyní ji vystavuje podle svých slov jako upomínku toho, že cosi zlověstného mělo lidstvo před sebou už před pandemií koronaviru a válkou na Ukrajině.
Palazzo Mora vystaví jeho reliéf Stěna života. Blok je složený ze stovek propletených nahých figur, které jsou zalité do transparentního epoxidu. Zdánlivě abstraktní organická hmota zblízka divákovi ukáže nekonečné milostné objetí. Podle autora je oslavou smyslnosti i apelem na zachování lidské existence.