Vallum: koupaliště u horského jezera / Video

Koupaliště v Sovatě (RO)

Koupaliště v Sovatě bylo realizováno u horského jezera, uprostřed lázeňského resortu, jako součást procesu masivního turistického rozvoje. Zároveň má řešit hlavní problémy, například omezení množství sladké vody a naplavenin, které dosahovaly až k heliotermálnímu jezeru Ursu, a odlehčení zalidněnému jezeru Ursu od vysokého počtu turistů. Jezero Tineretului, nacházející se výše než jezero Ursu, existovalo do devadesátých let. Jeho významnou úlohou bylo zachytávání srážkové vody a naplavenin, které by se jinak dostávaly do níže položených jezer. Po dobu 20 let byla oblast opuštěná, zůstávala bez terénních úprav a zástavby. Vytvoření jezera Tineretului eliminovalo narušení heliotermiky v jezeře Ursu a kromě toho umožnilo vybudovat nové koupaliště pro přibližně 500 návštěvníků.

Záměrem projektu bylo propojit následující myšlenky:

  • vytvořit koupaliště s intenzivním využitím v letním období – tedy po dobu tří měsíců;
  • najít způsob, jak by mohlo být koupaliště, nevyužívané po zbylých devět měsíců v roce, opět oživeno;
  • harmonicky zapojit nový stavební prvek do přirozeného prostředí v souladu s jeho zákony;
  • vytvořit nové jezero jako nárazníkovou zónu s cílem ochránit jezero Ursu přebíráním srážkové vody a naplavenin.

Úkolem tohoto projektu bylo nalézt vhodná architektonická řešení pro realizaci zásahu do téměř nedotčené přírody. Koncept koupaliště respektuje okolí, které je pravidly urbanistických zásahů nezasažené. Samozřejmými a nezbytnými principy této kompozice jsou:

  • absence přímých úhlů, paralelních linií;
  • velké horizontální plochy;
  • prolínání a mísení různých vrstev a objemů přirozeným a organickým způsobem.

V přírodním prostředí jsou náhodné a výrazné prvky vzácností, všechno se přibližuje rovnováze. Přirozené krajinné okolí umožnilo vytvořit výsledný tektonický tvar inspirovaný přírodou. Kartézské prvky se objevují jen na funkční požadavky a jako racionální ovládnutí prostoru a konstrukce (dřevěné piloty a nosníky).

Bylo zvoleno řešení budovy s velkou plochou ke koupání, vhodnou pro různé aktivity, čímž se vytvořil prostor pro celoroční rozjímání a meditaci. Turisté přicházející z údolí zde nacházejí vymezení a přechodovou zónu, která vede k prostoru pro koupání umístěnému na hrázi. Dynamika střechy, radiální kompozice, tektonické linie a pravidelnost dýhování dohromady tvoří dobře definovaný celek. Výsledek je zřejmý: turisté a obyvatelé Sovaty často míří k jezeru, procházejí se a sedí na jeho břehu obráceném směrem ke koupališti, tráví zde čas obdivováním architektury a přírody. Po více než 20 letech se jezero opět stalo cílem návštěvníků a spolu s novou budovou láká k nesčetným aktivitám, zejména rekreačním a sportovním.

Architektura budovy je v harmonii s klidem a tichem okolní přírody, zároveň reaguje na dynamiku lidských aktivit. Tento rytmický pulz dodává hmotě budovy energii. V tom spočívá její organičnost. Je přizpůsobena přírodě a současně poskytuje prostor pro využití rozmanitými typy lidí v letním období
a pro aktivity ve svém okolí po celý rok. I když působí jako místo k rozjímání zasazené do nedotčené přírody, samotný záměr proměňuje jezero ve významnou součást městského života, a tím se celá oblast čím dál více stává organickým městem. Je třeba držet krok s množstvím plánovaných aktivit a s rozvojem, který tuto oblast teprve čeká.


Vallum

Korodi Szabolcs

www.vallum.ro

 

 

Zdroj: redakce AW, Organic City 2016