Architektonické studio rozvíjející koncepci „výzkumu designem“ a „designu výzkumem“ prostřednictvím různých projektů, a to buď zadaných, nebo vlastních. Pozice architektury jako procesu myšlení je využíváno prostřednictvím „principu opakování“.
Opakování chápeme jako opětovné vyhledávání, opětovné definování, opětovné promyšlení, opětovné působení, opětovné upravení, opětovné využití, opětovné přiřazování, uvědomění a reflexe na různých úrovních: sociální, prostorové, materiální, historické nebo klimatické. Každý projekt je reakcí na intenzivní výzkum specifických limitů a podmínek, který se stal hlavním generativním nástrojem, jehož cílem je zpochybnit samozřejmé. Proto neexistuje žádný styl, ale spíše systematický přístup k designu s netradičním použitím materiálů odhalením jejich primární povahy. Naše práce překlenuje různé škály a programy, jakož i rozmanitá podnebí a lokality, kde pochopení každého z nich je klíčové pro jakoukoli jemnou reakci na nuance jednotlivých kontextů.
Studio se soustřeďuje na uživatelovo vnímání architektury a jeho podílení se na projektu. Témata nového života ve společenstvích, sdílení, společná účast a spolupráce jsou hlavním rámcem sociálního postavení architektury, která si klade za cíl podnítit nové interakce s uživateli nebo mezi uživateli navzájem a podporovat účast uživatelů na procesech projektování a úprav podle jejich potřeb.
XXS, Lublaň, Slovinsko, 2004
Extra-extra-malý dům se nachází ve specifické části centra Lublaně. Oblast tzv. Krakova má strukturu historické vesnice, která ve středověku zásobovala nedaleký klášter čerstvým jídlem a dnes je přísně památkově chráněným areálem.
Základní rozměry nového domu již byly definovány objemem stávajícího domu, který před sto lety fungoval jako provozní budova sousedícího klasického domu. Úkolem bylo integrovat všechny obytné funkce do extrémně malého objemu, aby vyhovovaly potřebám páru žijícího na vesnici pro jejich nový městský dovolenkový dům. Výběr fasádních materiálů a detailů vytvořil požadovaný vzhled provozního domu.
Dům na útesu Maui, Maui, Havaj, USA, 2011
Je uprostřed oceánu, daleko téměř od všeho. Dům se v takovém prostředí stává velmi důležitým. Koncept definuje několik „domů“ pod společnou střechou. Koncept střechy úzce souvisí s drsným podnebím se spoustou slunce a silným větrem od oceánu. Složená střecha je pečlivě připevněna ke stěnám tvaru U a vymezuje specifické prostory. Slouží také jako složená dřevěná plošina chránící před sluncem a materiálně a topologicky integruje dům do krajiny.
Kompaktní krasový dům, Vrhovlje, Slovinsko, 2014
Redefinice tradičního kamenného krasového domu vedla ke koncepci prototypu domu jako kompaktního objemu z jednoho materiálu a s šikmým zastřešením pro moderní venkovní bydlení v tomto regionu, v blízkosti Terstu. Design malého kamenného domu odpovídá potřebám mladé rodiny a současně přehodnocuje moderní technologické principy ve vztahu k tradici malých, kompaktních, kamenných domů téměř bez oken. Projekt otevírá otázku o charakteristikách tradiční anonymní zástavby, ze které vychází, a zároveň vytváří vztah mezi moderní interpretací
a tradičně nezbytnou doménou syntézy.
Závod na recyklaci kovů, Pivka, Slovinsko, 2007
Co je trvanlivé a zároveň recyklovatelné? Tato otázka byla jedním z rozhodujících kritérií při přípravě projektu závodu na recyklaci kovů, kde se nejprve shromažďují a pak separují různé druhy odpadních kovů a připravují se k opětovnému použití.
Zřetelně jsme rozlišili to, co je obecním základem, flexibilním pro vícenásobné použití a to, co je velmi specifické, neflexibilní, a proto pomíjivé a svým charakterem recyklovatelné. V souladu s tím obrovská betonová plošina s vymezující zdí a připojenou betonovou provozní budovou definuje jádro současné produkce, avšak snadno umožňuje změnu programu v rámci průmyslové zóny.
Na druhé straně malá kovová kancelářská budova funguje jako velmi specifická řídící zóna dohlížející nad vážením vstupujícího odpadu a produkovaných kovů. Jelikož tato specifičnost znamená nemožnost adaptability, museli jsme umožnit způsob snadné a kompletní recyklace přímo na místě, když už tato budova nebude později potřebná. Tyto dvě budovy tedy vyjadřují kontext procesu separace materiálu závodu na recyklaci kovů.
(Bez)závěsová kancelář, Lublaň, Slovinsko, 2014
Firemní komunita dnes funguje dynamicky, impulzivně a různorodě. Kancelářské prostředí musí reagovat na neustálé změny v organizaci pracovních skupin, na výrobní procesy a požadavky na osobní pohodlí a technologický rozvoj. Kancelář se závěsy je pracovním prostorem bez jakéhokoliv předem stanoveného pevného prostorového dělení. Pro organizaci pracovního prostředí využívá systém závěsů, které umožňují nespočet uspořádání provozu a vzhledu prostoru.
Zdroj: redakce AW