Návratnost investice do topného systému pasivních domů je delší než u jiných staveb. Majitelé musí zvážit, zda preferují nižší pořizovací náklady a následnou vyšší spotřebu energií, nebo naopak. Více informací se dozvědí návštěvníci šestého ročníku veletrhu nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb FOR PASIV ve dnech 8. – 10. února v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.
I v pasivních domech je nutné vybudovat zdroj vytápění. Ten je potřebný za chladných dní nebo v případech, kdy v domě není dostatek pasivních zisků tepla z jiných zdrojů, jako je slunce, vnitřní zařízení (televize, domácí spotřebiče) a teplo produkované obyvateli.
Pasivní domy mají oproti klasickým domům velmi malý roční odběr energie na vytápění. Proto je důležité velmi dobře zvážit výši investice do zdroje tepla a otopné soustavy. Pokud je pořizovací cena hodně vysoká, je nutné zvlášť u pasivních domů počítat s dlouhou návratností. Na vytápění existují různé názory, někdo preferuje nízkou investici spojenou s následnými vyššími náklady, někdo zase prosazuje opravdu minimální náklady i za cenu pořízení dražších topných systémů.
Mezi zdroje tepla s nízkými pořizovacími náklady patří elektrické přímotopy, infrapanely nebo například topné fólie, jejichž výhodou je také komfortní regulace. Tyto způsoby vytápění však mají vyšší provozní náklady. „Je také potřeba pamatovat na legislativní omezení, kdy podle vyhlášky o energetické náročnosti budov není téměř možné projektovat dům s čistě elektrickým způsobem vytápění. Takový dům musí mít buď extrémně nízkou potřebu energie na vytápění, nebo musí být systém vhodně doplněn například o fotovoltaickou elektrárnu, která kompenzuje spotřebu neobnovitelné primární energie,“ upozorňuje Viktor Zbořil ze společnosti Indoor Clima. Levnější na provoz jsou naopak tepelná čerpadla, krby nebo plynové kotle. V případě tepelného čerpadla mohou majitelé nemovitostí navíc získat výhodný tarif na spotřebu elektrické energie celého domu.
„V pasivních domech je většinou se zdrojem tepla na vytápění také spojen ohřev teplé vody, který v celkových nákladech tvoří srovnatelný podíl s náklady na vytápění. I tuto skutečnost je nutno zahrnout do výpočtu návratnosti investice, neboť promlouvá do celkové bilance zdroje tepla,“ doplňuje Viktor Zbořil ze společnosti Indoor Clima.
S jednotlivými způsoby vytápění nízkoenergetických staveb se mohou lidé seznámit na veletrhu FOR PASIV, který proběhne společně s veletrhem CESTY DŘEVA. Ten je zaměřený na dřevostavby, dřevěné konstrukce, materiály, výrobky, zpracování a technologie dřeva. V rámci veletrhů se uskuteční také okresní kolo Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO.
Zdroj: TZ 12/2017