Rozhovor s Jamesem Woolfem

Rozhovor s Jamesem Woolfem, zakladatelem společnosti Flow East, o historických budovách, moderní architektuře i budoucnosti vývoje historického centra Prahy.

Více v našem videu.

James Woolf, jehož matka je Češka, se po revoluci rozhodl vrátit do Prahy. V roce 1990 založil společnost Flow East, která je v následujících letech zakoupila a zrenovovala mnoho historických budov v centru Prahy. V současné době je tato společnost velkým soukromým investorem do nemovitostí v České republice. Společnost dnes vlastní portfolio vysoce kvalitních komerčních a rezidenčních nemovitostí, neaktivní dluhovou společnost jako společný podnik se společností Goldman Sachs, čtyřhvězdičkové luxusní hotely a řetězec obchodů v centrálních oblastech. V týmu Flow East v současnosti pracuje více než 250 lidí.

Richtrův Dům

Richtrův Dům získala společnost od města Prahy v roce 2006. Původně měšťanský dům pochází z 15. století je jednou z nejvýznačnějších historických budov v Praze. Kompletní renovace budovy stála 90 milionů korun českých. Zachování a zkrášlení veškerých historických prvků této budovy byla věnována mimořádná péče.

Za pozornost, kromě jiného, stojí unikátní gotické stropy. Bylo nezbytné navrhnout speciální odborné řešení osvětlení v několika místnostech tak, aby nebyly poškozeny cenné malby.

Hlavní zasedací místnost je momentálně využívaná University of New York v Praze na různé

konference, což znamená, že je přístupná široké veřejnosti, která tak má možnost obdivovat její jedinečnou krásu.

 

 

The Forum

Václavské náměstí 19

V roce 2002 získala Flow East Václavské náměstí 19, objekt z roku 1896, nacházející se v kritickém stavu, kvůli kterému hrozilo, že množství historických prvků bude nenávratně ztraceno.

Fasáda budovy vyžadovala rozsáhlé záchranné a renovační práce. Sochy na fasádě byly velice zanedbané a potřebovaly okamžitou rekonstrukci.

Flow East vynaložila 250 milionů Kč na celkovou rekonstrukci této jedinečné budovy.

I přesto, že byla tato budova projektována jako administrativní prostor její konstrukce a celková výzdoba jsou spíše typické pro palác včetně hlavní fasády, vstupní haly a soch na průčelí, které pochází od S. Suchardy, B. Schnircha, Č. Vosmíka a A. Procházky.

Václavské náměstí 19 má unikátní císařské schodiště, které prošlo kompletní rekonstrukcí.

Každý detail, mramorovým obložením a vitrážovými okny počínaje a barokní omítkou konče, byl pečlivě renovován.

Palác Ericsson

V roce 2000 Flow East získala Palác Ericsson, historický skvost nacházející se na Malém náměstí 1, který má románské jádro z 12. století.

Jeho prostory nabízejí zázemí pro školu, kanceláře, obchody i byty ve výjimečném prostředí s původním románským jádrem, klasicistní fasádou i prvky neorenesančních úprav.

V budově je k nalezení pozdně gotická kaple s žebrovou hvězdovou klenbou, vzácný barokní střešní nosník, renesanční pozlacené sloupy, prvky barokní a klasicistní architektury i rozsáhlé podzemní prostory z 12. století.

 

Hotel Jalta

Hotel Jalta byl zakoupen v roce 2003 a je jedinečným příkladem pozdního socialistického realismu.

Předchozí vlastníci provedli nevkusnou rekonstrukci, která neodpovídala stylu budovy, kdy například všude použili mosazné kování místo chromového. Flow East tyto prvky průběžně nahrazuje tak, aby obnovila jejich původní a správný vzhled.

V roce 2006 Flow East zjistila, že kotevní systém fasády je ve velice špatném stavu a potřebuje výměnu. Místo pouhé výměny kotevního systému se Flow East rozhodla sundat každý panel fasády, provést rozsáhlou rekonstrukci jednotlivých panelů a poté vyměnit kotevní systém.

Flow East utratila 10 milionů Kč za sundání každého prvku kamenné fasády, opravu kování pod ním, obnovu kamene a jeho připevnění na původní místo. Jako skládačka. Tento proces byl velice nákladný, ale zároveň slouží jako důkaz našeho odhodlání vykonávat renovaci našich nemovitostí na nejvyšší možné úrovni.

 

Karlova 48

Malé Náměstí 14

V roce 1995 Flow East získala nemovitosti v Karlově 48 a na Malém náměstí 14. Tyto budovy jsou ze 13. století a sestávají ze tří domů. Dva z nich se nazývají U Černého koníčka a U Zlaté koruny. Tento bývalý domov Franze Schuberta byl v havarijním stavu, který vyžadoval okamžitou rekonstrukci na záchranu historických prvků.

Flow East okamžitě provedla nutnou rekonstrukci, během které odkryla mnoho barokních fresek ukrytých pod vrstvami malby na zdech a renesančních malovaných dřevěných trámových stropů schovaných pod sádrokartonem.

Společnost provedla více než 2000 sond zdí a stropů, postupně odstranili jednotlivé vrstvy malby a odhalili tyto nádherné fresky, které byly během bývalého režimu překryté. Když jsme ze stropů odstranili sádrokartonové podhledy objevili jsme úžasné původní barokní stropy, které nechala firma Flow East zrekonstruovat odborníky. Zdobené barokní vnitřní dřevěné okenice bylo nutné kompletně renovovat, jelikož byly v předchozích přetřeny emailem.

Části malovaných a tesaných kamenů byly renovovány a vystaveny ve společných prostorách budovy, aby je mohli obdivovat nájemníci i návštěvníci.

Flow East kompletně zrekonstruovala tyto krásné toskánské sloupy s nádhernou patinou ve veřejných prostorách budovy.

 

Mostecká 12

V roce 1992 Flow East koupila Mosteckou 12, která se datuje do roku 1406 a která díky Flow East nese množství původních prvků.

Flow East provedla rekonstrukci celé budovy a fasády. Bylo vynaloženo veškeré možné úsilí na záchranu a opravu vitrážových oken a původních maleb.

V létě roku 2002 byla budova částečně zaplavena a bylo nutné provést její opravu, která však byla výrazně snazší díky vysoké kvalitě prací provedených během předchozí rekonstrukce firmou Flow East.

 

Zdroj: Flow East, Redakce AW