Federace Valonsko-Brusel: mladí architekti

Ve Federaci Valonsko-Brusel (FWB) vyrůstá architektura s výrazným potenciálem, architekti využívají nejrůznějších postupů, v nichž se propojuje technická vynalézavost a kreativita s vysoce vyvinutým smyslem pro začlenění do daného prostředí. Těmito vlastnostmi se vyznačují jak malé zastavěné plochy, tak i rozsáhlejší prostory. 

Ve Valonsku a v Bruselu, jež věnují architektuře mimořádnou pozornost, vyrůstají kanceláře, obchodní plochy, technologické parky, centra výzkumu a vývoje, nádraží, mosty, letiště… a pochopitelně muzea, divadla, bytové domy, sportovní areály, školy i jesle. Několik takových staveb bylo odměněno prestižním architektonickým oceněním.

Kromě architektů, kteří již mají v belgické architektuře své pevné místo, se v posledních deseti letech začíná ve Valonsku a v Bruselu objevovat velice bohatá a novátorská architektonická produkce a vznikají nové kanceláře mladých architektů. A v tomto kontextu mají důležitou úlohu orgány veřejné moci. Jsou odpovědné za politické řízení architektury a urbanismu. Během těchto posledních deseti let se veřejné zakázky zaměřily na odvážné a jednoznačně současné projekty.

Architekti Valonska a Bruselu se mohou pyšnit velkou dávkou talentu a kreativity. Pro jejich podporu na mezinárodním poli byla v roce 2010 založena agentura Wallonie-Bruxelles Architectures (WBA – www.wbarchitectures.be), pobočka organizace Wallonie-Bruxelles International (WBI) a ministerstva valonsko-bruselské federace. WBA také úzce spolupracuje s belgickými regionálními agenturami zahraničního obchodu: s Valonskou agenturou pro vývoz a zahraniční investice (AWEX) a Bruxelles Invest&Export.

Pascale Delcomminette
Pascale Delcomminette, WBA

WBA na mezinárodní scéně podporuje propagaci a ekonomický rozvoj architektů Valonska a Bruselu. Jejím posláním je šířit v zahraničí know-how bruselských a valonských architektů a pomáhat jim při nezbytných krocích jejich aktivit v zahraničí.

Otevřít se zahraničnímu trhu je v podstatě nutností. Platí to zejména pro odvětví architektury, jež patří zároveň do sféry klasické i kulturní ekonomiky.

Tento rok se WBA účastní výstavy Architecture Week, jež se po několika letech vrací do prostor Mánesu a kde se představí Zelené město roku 2100 Luca Schuitena.

Zelené město, to je příroda, která opět nabývá svého práva existence v městském prostoru. Bruselský architekt vizionář Luc Schuiten vytváří ve svých představách nová místa pro život na základě pozorování ucelených ekosystémů. Z různých futuristických perspektiv, vyvíjejících se v čase, postupně roste konzistentní imaginární a poetický svět.

Luc Schuiten přichází s různorodými možnostmi řešení hromadné i individuální dopravy budoucnosti, pro bydlení nabízí okamžitě realizovatelné tvary inspirující se živou přírodou, zabývá se budoucností Lyonu, Bruselu a Sao-Paola v horizontu roku 2100. Tyto vize pozitivní budoucnosti vznikají jako součást nového vztahu mezi člověkem a jeho přirozeným prostředím.

Zdroj: redakce AW ve spolupráci s Wallonie – Bruxelles International Délégation Prague, Organic city 2016

 

 

 

Myslíkova 31                                                   

110 00  Praha 1

Česká republika / Czech Republic

Tel.:  +420 224 934 574

E-mail: bureau@walbru.cz

www.wbri.be